Sobota 8. 3. 2025 v 11:00

Procházka Vinohradským hřbitovem

Vinohradský hřbitov letos oslaví 140 let! Vinohradský hřbitov, založený v roce 1885, patří k nejvýznamnějším pražským pohřebištím, počtem pohřbených (přes 55 000) je dokonce po Olšanských hřbitovech největší. Původně sloužil pro obyvatele Královských Vinohrad. Ty byly tou dobou rychle se rozvíjejícím samostatným a životem kypícím městem, ve kterém žila řada literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, mnohdy i mezinárodního významu. Během naší vycházky si mnohé z nich připomeneme, například sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru, Fráňu Zemínovou, Jiřího Grossmanna, Jaroslava Foglara, Emila Háchu, Elišku Junkovou, Jiřího Koláře, Jiřího Šlitra a mnohé další. Uvnitř areálu hřbitova se nachází novogotický kostel svatého Václava, v jehož vnějších ambitech najdeme i hrobku rodiny prezidenta Václava Havla, který zde byl v roce 2011 pochován.

Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

Vstupenky v ceně 200,- Kč koupíte na portále GoOut.cz. Děti do 12 let včetně mají vstup zdarma a bez registrace. Předprodej končí 7.3.2025 ve 23:00.


Sobota 8. 3. 2025 ve 14:00

Procházka Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Olšanské hřbitovy jsou největším pohřebištěm v České republice, rozkládají se na více než 50 hektarech a počet zde pochovaných se odhaduje na dva miliony osob. Byly založeny v roce 1786, ale počátky pohřbívání jsou zde dokonce o sto let starší, v místech u kostela sv. Rocha byly pochovávány do hromadných hrobů oběti moru. V 19. a 20. století prošly Olšanské hřbitovy významným rozvojem a staly se hlavním pohřebištěm pro celou Prahu. Během naší procházky zaměřené na novější části hřbitova si tentokrát připomeneme především osobnosti 20. století, jakými byli herci, umělci, literáti, ale také významní hybatelé veřejného života. Chybět nebude například Jan Werich s Jiřím Voskovcem, Jan Palach, Rudolf Hrušínský, Ladislav Smoljak, Vladimír Menšík, Radim Hladík, Radovan Lukavský nebo Karel Kutlvašr.

Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

Vstupenky v ceně 200,- Kč koupíte na portále GoOut.cz. Děti do 12 let včetně mají vstup zdarma a bez registrace. Předprodej končí 7.3.2025 ve 23:00.


Neděle 30. 3. ve 14:00

Procházka Ďáblickým hřbitovem

Ďáblický hřbitov, nacházející se na pomezí pražských čtvrtí Ďáblice a Střížkov, je rozlohou druhým největším hřbitovem v Praze a zároveň světovým unikátem – jediným kubistickým hřbitovem na světě. Je to také důležité místo paměti českých dějin: v jeho severní části se nachází čestné pohřebiště odkazující k druhému a třetímu (protikomunistickému) odboji. U severní zdi jsou pohřbeny v hromadných šachtových hrobech oběti nacistického a komunistického teroru. V roce 2015 byl v areálu hřbitova otevřen Les vzpomínek, první přírodní pohřebiště v České republice, kde je popel zemřelých ukládán k památečním stromům. V roce 2023 pak přibyl Luční hřbitov, první ekologický hřbitov v Česku, kde jsou zesnulí pochováváni v ekologických rakvích na květinové louce bez tradičních náhrobků.

Provede vás Kateřina Svobodová. Délka vycházky je cca 90 minut. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Sídliště Ďáblice)

Vstupenky v ceně 200,- Kč koupíte na portále GoOut.cz. Děti do 12 let včetně mají vstup zdarma a bez registrace. Předprodej končí 29.3.2025 ve 23:00.


V březnu vás bude provádět

Kateřina Svobodová

Milovnice hřbitovů a zakladatelka spolku Všem tafofilům, provádí pro HPS Praha už skoro deset let. Můžete s ní navštívit šest významných pražských hřbitovů: Olšanský, Vinohradský, Malvazinecký, Vyšehradský, Ďáblický a Břevnovský. Při komentovaných procházkách ráda připomíná pozapomenuté lidské osudy dvacátého století a také možnost vnímat hřbitovy jako “galerii pod širým nebem”.


Pro dotazy kontaktujte infocentrum e-mailem infocentrum@hrbitovy.cz nebo telefonicky na 220 580 717 (denně 8.30–17.00).
Další informace najdete i na naší Facebookové stránce.


Stáhněte si informace o komentovaných vycházkách v březnu 2025 jako pdf (481 kB)